چگونه فایزر یک قرص موثر ضد کووید تولید کرد؟

[ad_1]

محققان می‌دانستند که اگر می‌توانند آن دهانه را با ماده‌ای شیمیایی پر کنند که به شدت به آن می‌چسبد – آنقدر قوی که نمی‌توان آن را جدا کرد – پروتئاز کار خود را انجام نمی‌دهد و ویروس تکثیر نمی‌شود. لین می‌گوید: «برای ایجاد یک مهارکننده پروتئاز، مانند آسیاب کردن یک کلید برای قرار دادن یک قفل است. “شما دارویی می خواهید که کاملاً در آن جیب جا شود و آن را از دسترس خارج کند.”

تا اواسط سال 2020، شیمیدانان از جمله لین در حال ارائه پیشنهاداتی برای اشکال شیمیایی بودند که ممکن است کارساز باشند. اما ساخت و آزمایش مواد شیمیایی با عجله جایی است که سرمایه های بی حد و حصر تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ وارد بازی می شوند. به گفته این شرکت، فایزر توانست در مجموع 800 مولکول را سنتز کند.

پس از شناسایی امیدوارکننده ترین آنها، در سپتامبر 2020، شرکت به سرعت حرکت کرد. در آن نقطه، یک شرکت معمولاً در مقادیر کمی تولید برای آزمایش سرمایه گذاری می کند. اما اوون می‌خواست داروی کافی در دسترس باشد تا اگر روی حیوانات مؤثر بود، فوراً مطالعه انسانی را آغاز کند. او قمار سرعت بخشیدن به تولید را گرفت.

تا دسامبر 2020، برخی از اولین منابع ترکیب جدید به وایت در نیویورک رسیده بود. همه نگاه ها به واکسن های مدرنا و فایزر بود که در آن ماه تایید شدند. اما در آزمایشگاه وایت، او برنامه خود را پاک می کرد تا داروهای ضد ویروسی فایزر به موش های آلوده به SARS-CoV-2 داده شود. او می‌گوید: «وقتی فایزر ایمیل زد، من بسیار مشغول بودم، اما ما یک Zoom راه‌اندازی کردیم و من آنها را به سر خط انتقال دادم.

اولین ترکیبی که از فایزر امتحان کرد یک مجسمه نیم تنه بود. دومی، Paxlovid، یک ضربه آشکار بود و مقدار ویروس را در بدن موش ها تا یک هزار یا بیشتر کاهش داد. در عرض یک سال، این دارو مجوز FDA را دریافت کرد.

مقرون به صرفه

با خرید 10 میلیون دوره Paxlovid به قیمت 5.3 میلیارد دلار، ایالات متحده قیمتی در حدود 530 دلار برای هر دوره قرص تعیین کرد – شش قرص در روز به مدت پنج روز. ایتالیا، آلمان و بلژیک نیز سفارش دادند. به گفته آلبرت بورلا، مدیرعامل فایزر، قیمت واکسن (حدود 30 دلار برای هر دوز) به تعیین قیمت داروی جدید کمک کرد.

برای فایزر، قرص‌های ساده کووید-19 می‌تواند تبدیل به یک فیلم پرفروش دیگر شود. «این یک مجوز برای کسب درآمد است. بولور می‌گوید: «تا جایی که می‌توانند تولید کنند، می‌توانند به دولت‌ها بفروشند». “تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت و این امر در آینده قابل پیش بینی خواهد بود.”

اما حتی با قیمت حدود 500 دلار برای هر نفر، Paxlovid می تواند یک معامله باشد. اگر آمار آزمایش فایزر بالا برود، پزشکانی که این دارو را به بیمارانی که در معرض بیشترین خطر قرار دارند می‌دهند، می‌توانند به ازای هر 100 نفری که این دارو را درمان می‌کنند، یک نفر را نجات دهند. این 50000 دلار برای یک زندگی است. اقتصاددانان پزشکی می گویند که داروها حتی این شانس را دارند که “هزینه منفی” داشته باشند – یعنی اگر افراد کافی را از بیمارستان دور نگه دارند، در هزینه صرفه جویی می کنند، زیرا هر بستری هزاران دلار هزینه دارد.

یکی از زمینه‌هایی که قرص‌های ضد ویروسی در آن برتری دارند، بیمه‌نامه در برابر انواع جدید یا حتی ویروس‌های کرونای مختلفی است که هنوز کشف نشده‌اند. کووید-۱۹ بارها و بارها با جهش به روش هایی که به آن امکان می دهد سریعتر گسترش یابد یا حتی از مصونیت دور شود، دانشمندان را شگفت زده کرده است. از داروهای آنتی بادی مجاز برای درمان کووید-19، چندین دارو، مانند داروهایی که توسط شرکت بیوتکنولوژی Regeneron فروخته می‌شود، دیگر بر علیه omicron کار نمی‌کنند.

مفهوم درمان کووید فایزر

نیکو اورتگا

چنین مقاومتی به این دلیل اتفاق می‌افتد که ویروس به طور مداوم «سنبله» خود را تغییر می‌دهد – مولکولی که برای ورود به سلول‌ها و مولکولی که توسط واکسن‌ها و آنتی‌بادی‌ها هدف قرار می‌گیرد. توانایی تغییر شکل ژن اسپایک، که در معرض ترین بخش ویروس است، احتمالاً یک استراتژی بقای تکاملی است – استراتژی که به کروناویروس ها اجازه می دهد با گونه های جدید سازگار شوند و از واکنش های ایمنی طفره بروند. اما محققان فکر نمی کنند که ویروس بتواند به این راحتی راه های فرار از Paxlovid را توسعه دهد. این به این دلیل است که پروتئاز برای کار خود بسیار دقیق تنظیم شده است، به طوری که حتی ویروس های مرتبط با فاصله دور دارای پروتئازهایی هستند که بسیار شبیه به نظر می رسند.

آیا ممکن است یک شکل مقاوم به Paxlovid از کووید-19 ظاهر شود؟ این می تواند – پروتئاز می تواند به اندازه کافی تکامل یابد تا از دارو طفره رود. اما چنین گونه‌ای ممکن است در کپی کردن خود کمتر خوب باشد و احتمالاً زیاد گسترش پیدا نکند. شافر که پایگاه داده ای از انواع مقاوم به دارو HIV در دانشگاه استنفورد دارد، می گوید: «من فکر نمی کنم که مقاومت یک نگرانی بزرگ باشد. “تغییر پروتئاز برای ویروس بد است.” او می‌گوید، درمانی که فقط پنج روز طول می‌کشد، زمان زیادی برای ایجاد مقاومت در برابر ویروس نمی‌دهد.

ماهیت کمتر تغییرپذیر ژن پروتئاز – حتی در میان میکروب‌های عموزاده – همچنین به همین دلیل است که داروی فایزر ممکن است در برابر ویروس‌هایی که هنوز با آن‌ها مواجه نشده‌ایم مفید باشد. آزمایش‌های آزمایشگاهی که توسط این شرکت انجام می‌شود نشان می‌دهد که علاوه بر رشد SARS-CoV-2 در سلول‌ها، نیم دوجین کروناویروس دیگر نیز دارد. اینها عبارتند از MERS، میکروب خطرناکی که توسط شتر منتشر می شود و یک سوم افراد مبتلا به آن را می کشد. ویروس سارس اصلی از سال 2003؛ و تعداد انگشت شماری ویروس کرونا که فقط باعث سرماخوردگی می شوند.

و اگرچه Paxlovid امیدوارکننده‌ترین ضد ویروسی است که در حال حاضر برای کووید-19 وجود دارد، بیش از دوازده ضد ویروس جدید اکنون در حال توسعه هستند. نسل بعدی می تواند حتی بهتر باشد. این همان چیزی است که در مورد HIV اتفاق افتاد. در حال حاضر داروهای موثر HIV در بازار به قدری زیاد است که مهارکننده های اصلی پروتئاز به درمان خط دوم تنزل داده شده اند.

قرص های جدیدی برای سایر بیماری های ویروسی نیز ممکن است در راه باشد. در ژوئن 2021، ایالات متحده در نهایت توجه خود را به داروهای ضد ویروسی معطوف کرد و اعلام کرد که 3 میلیارد دلار برای جستجوی عمده برای داروهای نسل بعدی هزینه خواهد کرد. حدود نیمی از این پول برای ایجاد 8 تا 10 مرکز تحقیقات ضد ویروسی جدید پرداخت می شود که هر کدام روی کووید-19 و میکروب دیگری که انتخاب می کنند، مانند ابولا یا سرماخوردگی کار می کنند.

متیو فریمن، متخصص ویروس کرونا در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند، می‌گوید: «هدف مورد حمایت این است که دفعه بعد که یکی از این تهدیدات سلامت عمومی بزرگ ظاهر شد، چیزی از دسترس خارج شود – در واقع، ما می‌خواهیم چیزهای زیادی داشته باشیم. چه کسی در میان متقاضیان وجوه است. به گفته فریمن، ایده این است که روزی می‌توان کروناویروس‌ها را با ترکیبی از داروهای ضد ویروسی، مشابه «کوکتل‌هایی» که برای کنترل HIV استفاده می‌شود، درمان کرد. او می‌گوید: «این ایده یکسان است: هر چه ترکیب داروها بیشتر باشد، بهتر است». و شما در برابر ویروس های جهش یافته محافظت می کنید، زیرا فرار از دو دارو سخت تر از یک دارو است. من فکر می کنم ما به مجموعه ای از داروهای ضد ویروسی نیاز داریم که این ویروس را هدف قرار دهند.”

حتی ممکن است بتوان داروهایی را پیدا کرد که تقریباً بر علیه هر ویروسی، حتی انواعی مانند ابولا و آنفولانزا، کار کنند. فریمن می‌گوید که ترکیباتی پیدا کرده است که ممکن است این کار را با تأثیر بر روی بدن انسان به جای بخش‌هایی از ویروس انجام دهند. او می‌گوید: «ما امیدواریم طیف جدیدی از راه‌ها برای هدف‌گیری ویروس‌ها وجود داشته باشد. ما فقط باید آنها را پیدا کنیم. در گذشته ما هیچ بودجه ای نداشتیم زیرا کسی اهمیتی نمی داد. من فکر می کنم ما فقط سطح را خراشیده ایم.”

آنتونیو رگالادو است بررسی فناوری MITویراستار ارشد زیست پزشکی.

[ad_2]

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما