چگونه سیستم ضد دوپینگ برای المپیک پکن به شدت خراب شد؟کامیلا والیوا، اسکیت باز روسی، در جریان تمرین روز شنبه در پیست تمرینی استادیوم سرپوشیده پایتخت در پکن، چین، اسکیت می زند.

متیو استاکمن/گتی ایماژ


مخفی کردن عنوان

تغییر عنوان

متیو استاکمن/گتی ایماژ


کامیلا والیوا، اسکیت باز روسی، در جریان تمرین روز شنبه در پیست تمرینی استادیوم سرپوشیده پایتخت در پکن، چین، اسکیت می زند.

متیو استاکمن/گتی ایماژ

پکن – مقامات کمیته بین المللی المپیک می گویند که آنها نزدیک به یک دهه برای اجرای سیستمی کار کرده اند که دوپینگ گسترده و سیستماتیک ورزشکاران روسی را مهار کند.

پس چگونه شد که آزمایش دارویی که در ماه دسامبر انجام شد و استفاده از یک ماده ممنوعه توسط یکی از سرشناس‌ترین ستاره‌های روسیه را نشان داد، تا زمانی که او در پکن مسابقه داد، فاش نشد؟

“آیا این به همان اندازه شوم است که یک پوشش احتمالی که یک افشاگر افشا کرد؟” تراویس تایگارت، رئیس آژانس ضد دوپینگ ایالات متحده، که آزمایش های دارویی را برای ورزشکاران المپیکی آمریکایی انجام می دهد، گفت. “یا این بی کفایتی فاحش است، پردازش نکردن به موقع ستاره نمونه بازی ها؟”

جدول زمانی این پرونده، مربوط به پدیده 15 ساله اسکیت باز، کامیلا والیوا، اولین زنی است که در مسابقات المپیک موفق به کسب چهار گانه شده است، نگران کننده است.

طبق گفته دو آژانس آزمایش مواد مخدر که با کمیته بین المللی المپیک شریک هستند، والیوا نمونه خود را در 25 دسامبر 2021 پس از رقابتی در سن پترزبورگ ارسال کرد. پترزبورگ، روسیه.

ظاهراً نمونه بلافاصله برای پردازش به آزمایشگاهی در سوئد فرستاده شد.

اما در بیانیه های جداگانه، آژانس جهانی ضد دوپینگ و آژانس بین المللی تست تایید کردند که نتایج آن آزمایش تا فوریه منتشر نشده است. 7، 2022 – پس از اینکه والیوا عملکرد خیره کننده ای در اسکیت بازی تیم المپیک انجام داد.

“بدیهی است که من نمی توانم آن را توضیح دهم”

از مسئولان کمیته بین المللی المپیک بارها در مورد تاخیر 45 روزه و شکست آشکار رژیم آزمایش مواد مخدر سوال شده است.

مارک آدامز رویدادهای IOC گفت: «بدیهی است که نمی توانم این را توضیح دهم. از تحویل دقیق آزمایش و تحویل نمونه اطلاعی ندارم.»

آدامز به این گمانه زنی اشاره کرد که ممکن است پردازش آزمایش والیوا به دلیل همه گیری کووید به تأخیر افتاده باشد، اما گفت که او قادر به تأیید این موضوع نیست.


کامیلا ولیوا از تیم ROC با مربی Eteri Tutberidze در طول یک جلسه تمرین اسکیت در المپیک زمستانی پکن در روز شنبه، 12 فوریه 2022 می ایستد.

متیو استاکمن/گتی ایماژ


مخفی کردن عنوان

تغییر عنوان

متیو استاکمن/گتی ایماژ


کامیلا ولیوا از تیم ROC با مربی Eteri Tutberidze در طول یک جلسه تمرین اسکیت در المپیک زمستانی پکن در روز شنبه، 12 فوریه 2022 می ایستد.

متیو استاکمن/گتی ایماژ

یکی از مقامات دفتر رسانه ای کمیته المپیک روسیه در پکن که از ذکر نام او خودداری کرد، گفت که آنها همچنین در مورد تاخیر در گزارش نتایج آزمایش والیوا سؤالاتی داشتند.

او گفت: ما نیز همین سوال را داریم. ما منتظر اطلاعات هستیم.»

این مقام بعداً بیانیه ای از استانیسلاو پوزدنیاکوف، رئیس ROC، برای اولین بار در خبرگزاری تاس روسی به NPR ارسال کرد که نشان می دهد زمان بندی “سوالات جدی در مورد روند” ایجاد کرده است.

والیوا روس ها را به پیروزی آشکار در رقابت های اسکیت نمایشی تیمی در فوریه هدایت کرد. 7، با پایان دادن به ایالات متحده در رتبه دوم.

اما مراسم مدال آوری هرگز برگزار نشد و مشخص نیست چه کسی مدال طلا را دریافت خواهد کرد.

روز بعد از مسابقه، در فوریه 8، والیوا برای مدت کوتاهی توسط آژانس ملی آزمایش مواد مخدر روسیه، موسوم به RUSADA، تعلیق شد و به او گفت که اجازه نخواهد داشت بیشتر در المپیک شرکت کند.

والیوا به تصمیم خود اعتراض کرد و در فوریه. در 9، پس از جلسه ای در مسکو، مقامات روسی او را دوباره به خدمت گرفتند. او به تمرینات خود در پکن پیش از مسابقات اسکیت نمایشی زنان در روز سه شنبه ادامه داده است – اما او به طور علنی در مورد وضعیت خود صحبت نکرده است.

کمیته المپیک روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که والیوا از ماه دسامبر تاکنون دو آزمایش دارویی دیگر از جمله نمونه‌ای که در پکن گرفته شده است، انجام داده است.

ROC با بیان اینکه “هر دو نتیجه منفی شد”، افزود: مسئولان ورزش کشور قصد دارند “حقوق و منافع اعضای تیم ROC را حفظ کنند و مدال طلای المپیک را که در رقابت‌های منصفانه به دست آمده حفظ کنند.”

آیا والیوا اجازه دارد در روز سه شنبه مسابقه دهد؟

مقامات کمیته بین المللی المپیک از اظهار نظر در مورد جزئیات این پرونده خودداری کرده اند، اما آنها به وضوح از تصمیم روسیه برای اجازه دادن به والیوا برای بازگشت به یخ ناراضی هستند.

روز جمعه، IOC و آژانس جهانی ضد دوپینگ پرونده را به دادگاه حکمیت ورزش ارسال کردند، یک نهاد بین المللی که انتظار می رود تا قبل از سه شنبه در مورد سرنوشت والیوا تصمیم گیری کند.

آدامز از IOC گفت که هدف این است که به سرعت پاسخ نهایی را دریافت کنیم.

آدامز گفت: “ما عملی بودن رویدادی را داریم که باید برای همه ما پاکسازی شود.” همه ما می خواهیم تمرکز روی ورزش را ببینیم.

هنگامی که واجد شرایط بودن ولیوا حل و فصل شود، سؤالات در مورد اینکه چگونه پادمان های ضد دوپینگ بازی های المپیک نتوانسته اند از آشفتگی به این بزرگی جلوگیری کنند، باقی خواهند ماند.

ورزشکاران روسی در حال حاضر به دلیل تحقیقات گذشته که نشان می دهد دوپینگ گسترده و سیستماتیک توسط تیم های ورزشی آن کشور به طور موقت در پکن شرکت می کنند.

این مجازات شامل ممنوعیت پخش سرود ملی روسیه و برافراشتن پرچم روسیه در المپیک است.

کمیته المپیک و پارالمپیک ایالات متحده بیانیه‌ای منتشر کرد که گفت: ماجرای ولیوا اعتبار جنبش المپیک را “در حاشیه” گذاشته است.

سوزان لیون، رئیس هیئت مدیره USOPC، گفت: “ضروری است که از یکپارچگی محافظت کنیم و از ورزش منصفانه و پاک برای همه دفاع کنیم.”

آدامز از کمیته بین‌المللی المپیک در سخنانی در روز شنبه گفت که انتظار دارد تحقیقات در مورد ماجرای والیوا فراتر از استفاده او از یک ماده ممنوعه باشد و رفتار مربیان و مقامات روسی اسکیت را نیز شامل شود.

ما آن را بسیار تشویق می کنیم. این بسیار مهم است.»


کامیلا ولیوا (L) و سایر اعضای تیم ROC عملکرد مدال طلای خود را در مراسم گل رویداد تیمی در 7 فوریه 2022 در بازی‌های المپیک زمستانی پکن جشن می‌گیرند.

متیو استاکمن/گتی ایماژ


مخفی کردن عنوان

تغییر عنوان

متیو استاکمن/گتی ایماژ


کامیلا ولیوا (L) و سایر اعضای تیم ROC عملکرد مدال طلای خود را در مراسم گل رویداد تیمی در 7 فوریه 2022 در بازی‌های المپیک زمستانی پکن جشن می‌گیرند.

متیو استاکمن/گتی ایماژ


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم