پوتین لایحه جنجالی را امضا کردایسنا نوشت: رئیس جمهور روسیه بسته ای از قوانین بحث برانگیز جدید را امضا کرد که اختیارات دولت را برای برچسب زدن افراد و سازمان ها به عنوان “عوامل خارجی” و اعمال محدودیت های جدید برای رسانه ها افزایش می دهد.

به گزارش CBS News، قانون جدید قانون عوامل خارجی را که در سال 2012 تصویب شد، گسترش می دهد. قانونی که به مقامات اجازه می‌دهد گروه‌های حقوق بشر و سایر سازمان‌هایی که از خارج از روسیه کمک مالی دریافت می‌کنند را به‌عنوان «عوامل خارجی» معرفی کنند. این قانون در سال های اخیر منجر به بسته شدن دفاتر برخی از برجسته ترین سازمان های غیردولتی روسیه، جلسات دادگاه و جریمه شده است. این قانون سال گذشته به روز شد تا برای افراد از جمله روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان قابل اجرا باشد.

این اصلاحیه ها که روز چهارشنبه توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه امضا شد، پارامترها را گسترده تر می کند تا یک شخص یا نهاد به طور رسمی به عنوان “عامل خارجی” در روسیه در نظر گرفته شود. واژه ای که بار منفی دارد و پیش از جنگ سرد است.

طبق قانون، اتباع روسی یا خارجی که از خارج از روسیه کمک مالی دریافت می کنند و در فعالیت های سیاسی به نفع یک کشور خارجی شرکت می کنند، باید به عنوان نمایندگان خارجی ثبت نام کنند.

منتقدان قانون استدلال می‌کنند که تعریف قانونی «فعالیت سیاسی» بسیار گسترده‌تر از آن است که شامل نظارت بر انتخابات، اظهار نظر در مورد سیاست‌های دولت از طریق رسانه‌های اجتماعی و شرکت در راهپیمایی‌ها شود.

این تعریف به مقامات این اختیار را می دهد که از قانون علیه هرگونه مخالف در انتخابات پارلمانی روسیه در سال 2021 استفاده کنند.

عفو بین‌الملل ماه گذشته این لایحه را محکوم کرد و هشدار داد که این لایحه «پیگیری تخیلات جدید» در روسیه است.

بر اساس این قانون گسترش یافته، مقامات دولتی روسیه می توانند در صورتی که به این نتیجه برسند که آنها کاری خلاف فعالیت های حرفه ای روزنامه نگاران انجام داده اند، روزنامه نگاران خارجی را به فهرست رسمی “عوامل خارجی” اضافه کنند.

«نمایندگان خارجی» شامل محدودیت هایی مانند ارائه صورت های مالی در مورد فعالیت های خود و در نتیجه معرفی خود به نشریات روسی است. لایحه دیگری که روز چهارشنبه توسط پوتین امضا شد، جریمه هایی تا پنج سال زندان برای ماموران خارجی که از ثبت نام یا گزارش فعالیت های خود کوتاهی می کنند، در نظر گرفته است.

واسیلی پیسکاروف، نماینده پارلمان روسیه و حامی این لایحه، در دفاع از این ابتکار گفت که حفاظت از حاکمیت فدراسیون روسیه و جلوگیری از مداخله در امور داخلی کشورمان ضروری است.

وزارت دادگستری روسیه اخیراً Nasiliu.Net، یک سازمان پیشرو در حمایت از قربانیان خشونت خانگی روسی را به فهرست “جنایتکاران خارجی” خود اضافه کرد و خشم فعالان حقوق بشر را برانگیخت. این وزارتخانه همچنین نام پنج نفر از جمله یکی از منتقدان قدیمی پوتین، لئو پونوماریوف، فعال حقوق بشر کهنه کار، و چهار نفر دیگر از جمله خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی را معرفی کرد.

پوتین روز چهارشنبه با امضای چند لایحه دیگر به لایحه 2020 پایان داد. قوانینی که بسیاری امیدوارند رژیم پوتین را تقویت کند. یکی از این قوانین به رگولاتورهای روسیه این قدرت را می دهد که به طور کامل یا جزئی پلتفرم های اینترنتی را که علیه رسانه های دولتی تبعیض قائل می شوند مسدود کنند.

حامیان پرونده او در تلاش هستند تا نسخه اصلی بیانیه را به صورت آنلاین در دسترس قرار دهند. توییتر اخیراً برخی از رسانه‌های روسی را «رسانه‌های وابسته به دولت» توصیف کرد و از سوی مقامات مسکو مورد انتقاد قرار گرفت. یوتیوب همچنین چندین کانال طرفدار کرملین را در سال 2020 مسدود کرد. این اقدام توسط مقامات روسی به عنوان “سانسور” توصیف شد.

نویسندگان این لایحه گفتند که این لایحه شبکه های اجتماعی خارجی را هدف قرار می دهد، اما می تواند علیه سیستم عامل های روسی نیز استفاده شود.

لایحه دیگری که روز چهارشنبه توسط پوتین امضا شد، تجمعات سیاسی در نزدیکی ایستگاه های پلیس یا خدمات اضطراری از جمله آژانس های اطلاعاتی را ممنوع می کند.

به اشتراک گذاری داده های شخصی یا اطلاعات مربوط به فعالیت های افسران اطلاعاتی یا افسران مجری قانون در حال حاضر جرم است. این ابتکار در پاسخ به تحقیقات اخیر رسانه‌ای، از داده‌های فاش شده برای فاش کردن اسامی، تصاویر و شماره تلفن افسران اطلاعاتی سرویس امنیت فدرال که گفته می‌شود در مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه دست داشتند، استفاده کرد.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances