وای فای ۷ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ – ومیت


بسیاری از کاربران توجه زیادی به تجهیزات شبکه خانگی خود ندارند و کمتر آن را ارتقا می دهند. به عنوان مثال، روتر WiFi 6 در سال 2019 وارد بازار شد. اما هنوز اکثر کاربران از این نوع مودم استفاده نمی کنند. در حال حاضر، میزان پذیرش روترهای مجهز به Wi-Fi 6 و 6E زیاد نیست. اما حوزه ارتباطات بی سیم در حال آماده شدن برای معرفی WiFi 7 به عنوان نسل بعدی شبکه بی سیم است.

به گفته Android Authority، استاندارد آینده WiFi 7 در مقایسه با نسل قبلی این فناوری جهش قابل توجهی به جلو نیست. WiFi 7 در باندهای فرکانسی 2.4، 5 و 6 گیگاهرتز کار می کند. با این حال به نظر می رسد این فناوری از نظر ثبات و امنیت نسبت به نسل قبلی وای فای بهبود یافته است. در ادامه به بررسی ویژگی های نسل بعدی وای فای می پردازیم.

وای فای 7 چیست؟

WiFi 7 دقیقاً همان فناوری است که از نسل بعدی شبکه های بی سیم انتظار داشتیم. در حال حاضر، نام این شبکه از نظر فنی IEEE 802.11be است که نشان می‌دهد اصلاحی از استاندارد اصلی WiFi 802.11 خواهد بود. این استاندارد با نام EHT نیز شناخته می شود و بر بهبود تدریجی بسیاری از ویژگی های اضافه شده در استانداردهای قبلی از جمله WiFi 6 تمرکز دارد.

Wi-Fi 7 بیشتر بر بهبود تدریجی قابلیت های اضافه شده به استاندارد قبلی، Wi-Fi 6 تمرکز دارد.

برای مثال، بیایید «دسترسی چندگانه تقسیم فرکانس متعامد» یا OFDMA را در نظر بگیریم. این ویژگی در وای فای 6 معرفی شده است و روتر را قادر می سازد تا دستگاه های متصل بیشتری را مدیریت کرده و از محدوده موجود به طور موثرتری استفاده کند.

WiFi 7 با هماهنگی OFDMA قصد دارد بهره وری را یک قدم جلوتر بردارد. به بیان ساده، این فناوری برای انتقال داده ها استفاده می شود و به چندین نقطه دسترسی بی سیم (AP) اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به طور کلی عملکرد بهتری را در شبکه های بی سیم بزرگتر ارائه دهند.

WiFi 7 مانند 5G برای کاهش تأخیر در زمینه هایی مانند پخش زنده و بازی های رایانه شخصی توسعه یافته است. تأخیر در اینجا صرفاً به مدت زمانی اشاره دارد که سیگنال از روتر یا نقطه دسترسی شما به دستگاه ارسال می شود و پاسخ به منبع باز می گردد. اگر تا به حال مکث طولانی در تماس ویدیویی داشته اید، احتمالاً با این نوع نرخ تاخیر آشنا هستید. همانطور که انتظار می رود، با دور شدن از منبع سیگنال، تاخیر شدیدتر خواهد بود. با این حال، ازدحام شبکه همچنین می تواند تاخیر انتقال داده را افزایش دهد.

نسل بعدی WiFi، علاوه بر بهبود نقطه اتصال روتر، به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا از باندها و کانال‌های فرکانسی متعدد برای انتقال و دریافت همزمان داده‌ها برای کاهش تأخیر استفاده کنند. این ویژگی عملیات چند پیوندی نامیده می‌شود و زمانی که ترافیک شبکه شما به دلیل تداخل سیگنال‌های خارجی یا ازدحام دستگاه‌های مجاور مختل می‌شود، به ایجاد ثبات بیشتر کمک می‌کند.

اگرچه تمرکز اصلی WiFi 7 افزایش قدرت یا سرعت نیست، اما به لطف پشتیبانی از کانال های گسترده تر، این فناوری به این هدف دست می یابد. به عبارت دیگر، کانال ها در واقع زیر باندهایی در فرکانس اصلی وای فای هستند. به عنوان مثال، باند 5 گیگاهرتز به 45 کانال کوچکتر تقسیم می شود که عرض این کانال های جداگانه از 20 تا 80 مگاهرتز متغیر است.

کانال های جدید وای فای 7 320 مگاهرتزی از نظر تئوری سریعتر از وای فای 6 و کانال های 160 هرتز آن هستند. اگرچه همه دستگاه‌ها از این کانال‌های باند پهن پشتیبانی نمی‌کنند، اما این ویژگی برای برنامه‌های با پهنای باند بالا مناسب است. در نهایت، WiFi 7 نیز تعداد جریان های فضایی را به 16 افزایش می دهد. اینتل تخمین می زند که در صورت جفت شدن با پشتیبانی کانال گسترده، استاندارد جدید از نظر تئوری می تواند به سرعت 46 گیگابیت بر ثانیه برسد. این رقم 5 برابر بیشتر از رکورد سرعت وای فای 6 (حدود 9 گیگابیت بر ثانیه) است.

چرا به وای فای ۷ نیاز داریم؟

اینترنت اشیا / اینترنت اشیا

البته، بسیاری از ما هنوز از دستگاه ها و روترهایی با محدودیت وای فای 6 استفاده می کنیم که بیش از یک دهه از عمر آنها می گذرد. اگرچه Wi-Fi 6 و Wi-Fi 6e نسبتا جدید هستند، اما هنوز به طور گسترده در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار نمی گیرند و ما فقط در چند گوشی پرچمدار شاهد پشتیبانی از این استانداردها هستیم.

هنوز این سوال باقی می ماند که چرا صنعت بی سیم همچنان به دنبال نسل بعدی این فناوری است؟ پاسخ ساده این است که امروزه شاهد نوآوری های بسیار پیشرفته در زمینه های مختلف هستیم و پیشرفت های انجام شده در نسل بعدی WiFi می تواند به ما در استفاده بهتر از این پیشرفت ها در سال های آینده کمک کند.

اگرچه کنفرانس ویدئویی و اینترنت اشیا (IoT) امروزه نسبتاً جدید هستند، محبوبیت این دامنه ها احتمالاً در سال های آینده افزایش خواهد یافت. این امر به ویژه در زمینه سازمانی صادق است. جایی که تجهیزات صنعتی مرتبط با اینترنت اشیا مانند سنسورها و تجهیزات مانیتورینگ می توانند به راحتی محدودیت های استانداردهای WiFi موجود را آزمایش کنند. با این حال، امروزه بسیاری از کاربران خانگی هنوز از محصولاتی مانند بلندگوهای هوشمند، لامپ های هوشمند، دوشاخه ها و هزاران دستگاه دیگر استفاده می کنند. علاوه بر این، بسیاری از لوازم خانگی امروزی مانند قهوه ساز می توانند به اینترنت متصل شوند.

با ویژگی هایی مانند افزایش ظرفیت و تاخیر کم، وای فای ۷ و قابلیت های بهتر مرتبط با مدیریت تداخل سیگنال می تواند بستر مناسبی برای افزایش بهره وری دستگاه های مختلف در حوزه اینترنت اشیا باشد. البته، کاربران خانگی معمولی ممکن است از ارتقاء به Wi-Fi 7 سود زیادی نبرند. اما این فناوری برای کاربرانی که از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و بازی های آنلاین لذت می برند بسیار مفید خواهد بود.

چه زمانی WiFi 7 در دسترس خواهد بود؟

وای فای 6 گیگاهرتز

مقالات مرتبط:

شایان ذکر است که در این مرحله وای فای 7 با مشخصات رسمی خود فاصله زیادی دارد. در واقع، موسسه مهندسی برق و الکترونیک (IEEE) حتی از نام WiFi 7 برای این نسل از فناوری استفاده نکرده است. بنابراین جای تعجب نیست که با معرفی دستگاه های مجهز به وای فای 7 راه طولانی در پیش داریم. کار بر روی پروتکل بین سال‌های 2023 و 2024 تکمیل خواهد شد و حتی پس از آن ممکن است مجبور باشید یک یا دو سال دیگر برای تأیید جریان اصلی صبر کنید.

همچنین، با وجود اینکه یک سال کامل از نهایی شدن Wi-Fi 6e می گذرد، اکثر کشورها هنوز به طیف جدید ۶ گیگاهرتز برای استفاده عمومی اجازه نداده اند. طبق فهرستی که توسط WiFi Alliance تهیه شده است، بازارهای بزرگی مانند ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا مجوز را از این محدوده حذف کرده و اجازه استفاده از آن را در برنامه های داخلی داده اند. با این حال، هنوز استثناهای قابل توجهی وجود دارد. به عنوان مثال، استرالیا و ژاپن هنوز در حال تحقیق هستند. در حالی که سایر بازارهای بزرگ مانند هند حتی به تقاضای صنعت برای وای فای 6E پاسخ نداده اند.

به طور کلی، WiFi 7 تنها در صورتی می تواند به طور جدی وارد بازار شود که شاهد پذیرش بیشتر استانداردهای موجود باشیم. البته با توجه به انتشار آهسته Wi-Fi 6e، این احتمال وجود دارد که نسل بعدی این فناوری چند سالی تا رسیدن به خانه های ما فاصله داشته باشد.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances