نمودار جهت دار غیر چرخه ای (DAG) در ارزهای دیجیتال چیست و چگونه کار می کند – زومیت

[ad_1]

نمودار جهتی غیر چرخه ای یا DAG یک ابزار مدل سازی یا ساختار داده است که معمولاً در ارزهای دیجیتال استفاده می شود. برخلاف بلاک چین که از بلوک‌ها تشکیل شده است، نمودارهای غیر چرخه‌ای جهت دار دارای رئوس و لبه‌هایی هستند. بنابراین، ارزهای رمزنگاری شده به عنوان پیک ثبت می شوند. سپس این تراکنش ها روی هم چیده می شوند. با این حال، در این روش، مانند بلاک چین، قطعات از طریق گره ها به DAG ارسال می شوند. برای ارسال یک تراکنش، اثبات کار (PoW) گره ها مورد نیاز است.

به عبارت ساده، در حالی که یک سیستم بلاک چین مانند یک زنجیره عمل می کند، یک سیستم DAG بیشتر شبیه یک نمودار است. با توجه به کارایی آن در ذخیره سازی داده ها و پردازش تراکنش های آنلاین، مدل DAG در حال حاضر در صنعت کریپتو به عنوان یک جایگزین بالقوه برای بلاک چین در آینده در نظر گرفته می شود.

به گفته کوین تلگراف، مدل DAG به عنوان راه حلی برای مشکل تمرکززدایی فعلی در ارزهای دیجیتال دیده می شود. با این مدل، ماینرها برای استخراج بلوک های جدید و افزودن آن ها به زنجیره نیازی به رقابت ندارند.

تراکنش ها را می توان با استفاده از گره های توسعه یافته با هم سریعتر پردازش کرد. توسعه دهندگان از DAG به عنوان یک راه حل بهتر و مطمئن تر یاد می کنند که می تواند قابلیت استفاده از شبکه را پس از افزایش مقیاس پذیری بهبود بخشد.

DAG چگونه کار می کند؟

روش عملیات DAG

همانطور که گفته شد، یک نمودار غیر چرخه ای جهت دار در ذخیره سازی داده ها عملکرد بهتری دارد. ساختار این مدل مانند یک درخت است که گره های به هم پیوسته آن به عنوان شاخه های این درخت عمل می کنند.

از آنجایی که هر گره می تواند بیش از یک مسیر اصلی داشته باشد، این مدل اجازه می دهد تا چندین تراکنش به طور همزمان پردازش و تایید شوند، زیرا کاربران مجبور نیستند قبل از پردازش یک تراکنش جدید منتظر تکمیل تراکنش کامل باشند.

بنابراین، در یک نمودار غیر چرخه ای جهت دار، هر تراکنش جدید باید قبل از پذیرش در شبکه، تراکنش قبلی را منعکس کند. این روش تفاوت چندانی با نحوه ارجاع بلوک‌های موجود از نظر بلوک‌های قبلی در زنجیره بلوک ندارد. این به این دلیل است که یک تراکنش تنها زمانی می تواند با موفقیت احراز هویت شود که تراکنش دیگری به آن ارجاع داده باشد.

در یک DAG، هر راس نشان دهنده یک تراکنش است. هیچ بلوکی در این بین وجود ندارد، بنابراین نیازی به فرآیند استخراج نیست. تراکنش ها به جای اینکه در بلوک ها جمع شوند، روی یکدیگر ساخته می شوند. سپس، همانطور که قبلا ذکر شد، هر بار که یک گره تراکنش را ارسال می کند، برای تایید تراکنش قبلی و جلوگیری از اسپم، یک مدرک اثبات کار گرفته می شود.

اساساً در یک ارز دیجیتال مبتنی بر DAG، تراکنش های جدید بر روی ارزهای قدیمی انجام می شود. تفاوت اصلی این سیستم با بلاک چین این است که در یک DAG به جای پردازش تراکنش ها در یک زمان، می توان چندین تراکنش را در یک زمان پردازش کرد.

برخی از سیستم ها از الگوریتم هایی استفاده می کنند که تراکنش ها را بر اساس “علائم” یا وزن آنها (یا تعداد تأییدهای حاصله) انتخاب می کنند. حفاظت دوبار خرج کردن در یک DAG با گره هایی کار می کند که ابتدا تراکنش های قدیمی تر را با ارزیابی مسیر ردیابی شده به تراکنش DAG احراز هویت می کنند. بررسی می کند که آیا فرستنده موجودی کافی دارد یا خیر. اگر تراکنش در مسیری نامعتبر انجام شود، آن تراکنش در خطر نادیده گرفتن است.

تضادهای چند مسیر از طریق یک الگوریتم انتخاب حل می شود. الگوریتمی که از تراکنش هایی با وزن انباشته بالاتر سود می برد.

کاربرد DAG

کاربرد DAG

مدل DAG به دنبال حل دو مشکل در فناوری بلاک چین است: عدم تمرکز و مقیاس پذیری. این فناوری به دنبال بهبود امنیت و قابلیت استفاده است. اما چگونه؟

در پلتفرم بلاک چین بیت کوین یا پلتفرم اتریوم، ماینرها می توانند هر بار فقط یک بلوک جدید ایجاد کنند. به همین دلیل، تراکنش جدید تنها زمانی قابل تایید است که تراکنش قبلی تکمیل شده باشد. مدل DAG این بلوک ها را حذف می کند و تراکنش ها را مستقیماً به بلاک چین اضافه می کند.

مقاله مرتبط:

در پلتفرم بیت کوین بلاک چین یا اتریوم، ماینرها می توانند هر بار فقط یک بلاک ایجاد کنند. بنابراین، تراکنش جدید تنها پس از تکمیل تراکنش قبلی قابل تأیید است. مدل DAG این بلوک ها را حذف می کند و تراکنش ها را مستقیماً به بلاک چین اضافه می کند.

با حذف بلوک ها در DAG، نیازی به فرآیند استخراج نیست. این بدان معناست که برای پشتیبانی از شبکه به توان کمتری نیاز است. DAG چندین مزیت مهم نیز دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • تراکنش های پرسرعت بدون هیچ محدودیتی با ایجاد بلوک
 • بدون جزئی نیز به معنای عدم کارمزد معامله است
 • مصرف انرژی کمتر و مزایای زیست محیطی در مقایسه با معدن

با این حال، در حال حاضر، استفاده از DAG در ارزهای دیجیتال هنوز در مراحل اولیه است. برخلاف بلاک چین، DAG هنوز به طور کامل غیرمتمرکز نیست. بنابراین این سیستم ها عمدتاً برای ایجاد شبکه ها استفاده می شوند و هنوز نمی توان از این فناوری به عنوان یک سیستم واحد برای تشکیل یک شبکه پایدار استفاده کرد.

کدام ارز دیجیتال از DAG استفاده می کند؟

فکر کردن به ارزهای دیجیتال بدون در نظر گرفتن بلاک چین تقریبا غیرممکن است. با این حال، برخی از ارزهای رمزپایه وجود دارند که بر اساس فناوری DAG توسعه یافته اند. ارزهای دیجیتال مبتنی بر DAG عبارتند از IOTA، Obyte و Nano. اگرچه چارچوب DAG یک فناوری نسبتاً جدید است، اما پتانسیل بالایی دارد. همانطور که گفته شد مدتی است که برخی از پروژه ها با موفقیت از DAG استفاده می کنند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

فهمیدم

Obit یا Byteball یک ارز دیجیتال است که کاملاً مستقل از بلاک چین عمل می کند و چارچوب DAG را پیاده سازی می کند. با این حال، تراکنش‌های obit همچنان مستلزم کارمزد هستند.

دلیل هزینه های کارمزد در Obite این است که پروژه از یک سیستم تأیید با قابلیت بررسی تراکنش ها استفاده می کند. این ارز دیجیتال از یک الگوریتم اجماع استفاده می کند که به شاهدان متکی است. این شاهدان در واقع کاربران قابل اعتمادی هستند که به عنوان تایید کننده در شبکه عمل می کنند. Obite همچنین از معاملات غیر قابل ردیابی و قراردادهای غیرقابل ردیابی پشتیبانی می کند.

فقط

اپلیکیشن اینترنت اشیا (IOTA) شبکه بدون بلاک چین خود را در سال 2016 پیاده سازی کرد. ایده اصلی این پروژه این است که همه کاربران بتوانند به عنوان ماینر به طور موثر عمل کنند. به عنوان مثال، برای تأیید اعتبار یک تراکنش، کاربر باید دو تراکنش را تأیید کند.

آیوتا شبکه‌ای از گره‌ها یا گروه‌هایی از گره‌ها است که فرآیند تأیید را سریع‌تر و کارآمدتر می‌کند. هر کاربر مقداری از قدرت شبکه را به اشتراک می گذارد و همه در اجرای جامعه مشارکت می کنند. این ویژگی به شبکه اجازه می دهد تا درجه بالایی از عدم تمرکز و مقایسه را ارائه دهد.

کارمزد تراکنش ها در شبکه آیوتا تقریبا صفر است. به همین دلیل، این پروژه یک ارز دیجیتال مقرون به صرفه برای پرداخت های کوچک و خرد در نظر گرفته می شود.

نانو

نانو یک ارز دیجیتال مبتنی بر فناوری DAG است. این ارز دیجیتال از یک بلاک چین مستقل متصل به گره ها استفاده می کند. این ساختار همچنین “فناوری شبکه بلوک” نامیده می شود. از نظر انکار، این ساختار ترکیبی از یک DAG و یک زنجیره بلوکی است.

هر کاربر یک کیف پول و بلاک چین مجزا دارد. فقط کاربر می تواند در کیف پول یا بلاک چین خود تغییراتی ایجاد کند. تراکنش ها در این شبکه زمانی تکمیل می شوند که فرستنده و گیرنده هر دو عملیات را بر روی بلاک چین های مربوطه خود انجام دهند. هزینه تراکنش های نانو صفر است و علاوه بر آن سرعت تایید و تایید تراکنش ها در این شبکه بسیار سریع است.

نقش DAG در بلاک چین

اگرچه DAG هنوز کارهای زیادی برای انجام دارد، اما این فناوری را می توان جایگزین بسیار خوبی برای بلاک چین دانست. مدل DAG به دنبال بهبود مسائل رایج در فناوری بلاک چین مانند هزینه بالا، سرعت کم و مقیاس پذیری است.

هر دو فناوری از نظر فنی تراکنش ها را در یک دفتر دیجیتال ثبت می کنند و هدف یکسانی دارند. تفاوت بین این دو تکنیک عمدتاً به ساختار آنها مربوط می شود زیرا هر مدل از روش خاص خود برای ذخیره داده ها استفاده می کند.

DAG در مقابل بلاک چین

مقایسه DAG و بلاک چین

تراکنش ها در بلاک چین و DAG در یک دفتر کل توزیع شده ثبت می شوند، اما روش در این دو فناوری متفاوت است. در ادامه به مقایسه کلی این دو سیستم می پردازیم.

مقاله مرتبط:

مزایای DAG

 • مناسب برای معاملات کوچک و معاملات با حجم بالا
 • بدون نیاز به تجهیزات استخراج
 • کاهش قابل توجه هزینه
 • مصرف انرژی پایین

معایب DAG

 • به دلیل حجم کم تراکنش ها در برابر حملات آسیب پذیر است
 • هنوز در مراحل اولیه است و هنوز درجه بالایی از عدم تمرکز را حفظ نکرده است

مزایای بلاک چین

 • به خوبی تثبیت شده و به طور گسترده توسط ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می شود
 • شفافیت بالا و غیر قابل تغییر و امنیت بسیار بالا
 • مقرون به صرفه برای معاملات با ارزش بالا

معایب بلاک چین

 • نیازهای فضای ذخیره سازی قابل توجه و پهنای باند شبکه
 • مصرف برق بیش از حد
 • کارمزد معاملات بالا

در نهایت، تصمیم گیری برای استفاده از کدام مدل به اهداف تجاری کاربر بستگی دارد. همانطور که توضیح دادیم هر مدلی نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد و کاربر می تواند با توجه به نیاز خود یکی از این سیستم ها را انتخاب کند.

نظر شما در مورد فناوری DAG چیست؟

[ad_2]

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما