مدیر عامل مبین نت: اینترنت خانگی بدون تغییر تعرفه های تلفن همراه رشد نمی کند – زومیت


وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته اعلام کرد وعده تامین 5 میلیون بندر محقق نشده است. اینترنت VDSL ، 5G به عنوان یک نقطه برای کاربران خانگی فعال است. در 9 مارس 1999 ، Mobinet از شبکه 5G برای استفاده مشتریان شرکتی خود رونمایی کرد. اینترنت 5G مشابه FWA است که به کاربران امکان می دهد به صورت بی سیم به اینترنت متصل شوند.

در آن زمان ، مبینات اعلام کرد که خدمات 5G را به دو سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آغاز کرده است. اما به نظر نمی رسد دادن اینترنت 5G به یک مشتری داخلی فایده ای داشته باشد. در ادامه ، وضعیت تامین اینترنت خانگی 5G در کشور و محدودیت های آن را مرور می کنیم.

چرا 5G Home منتشر نمی شود؟

حسین تهرانیمدیر عامل Mobinet در مصاحبه با Zomit گفت: “دلایل زیادی وجود دارد که 5G در شرایط فعلی در دسترس نیست.” از یک سو ، قیمت بالای مودم های 5G هنوز ارائه این خدمات به مشتریان داخلی را توجیه نکرده است و مذاکرات مبینت با سه تولید کننده مودم داخلی برای بومی سازی و کاهش هزینه مودم موفقیت آمیز نبوده است. تهرانی به خبرنگار زومیت گزارشگر گفت که مودم های 5G موجود در بازار کشور بیش از 500 دلار هزینه دارند و بعید است که مشتری داخلی موجود با اینترنت 4G یا TD-LTE متقاعد شود که چنین هزینه هنگفتی را متحمل شود.

قیمت بالای لوازم خانگی 5G هنوز این خدمات را توجیه نکرده است

تهرانی می گوید تنها راه توسعه فناوری و ارائه خدمات 5G ، معرفی اپراتورهای سرمایه گذاری با دید بلندمدت و خوش بینانه به سیاست دولت و کاهش تدریجی قیمت های مودم است. تهرانی شباهت اکثر خدمات مبتنی بر فناوری را در زمان راه اندازی و توسعه آنها توضیح می دهد:

در سال 1995 هنگامی که ما TD-LTE را معرفی کردیم ، این مورد مشابه بود. یعنی هزینه خرید تجهیزات بیشتر از قدرت خرید مردم بود. در نتیجه ، خود ما هزینه آن را پرداختیم و تجهیزات را به طور ایمن در اختیار کاربر خانگی قرار دادیم تا مردم بتوانند استفاده از فناوری جدید را تجربه کرده و تجربه کنند. پس از مدتی ، اکنون می بینیم که مردم مودم ها را از جیب خود پرداخت می کنند و از سرویس TD-LTE استفاده می کنند. این نشان می دهد که این فناوری درک شده است و قدرت خرید مردم کمی افزایش یافته است. هزینه CPE (تجهیزات مبتنی بر مشتری) نیز از زمان ظهور فناوری منطقی تر شده است.

تهرانی با برابری پیشرفت های فناوری و همه گیری ها ، می گوید وقتی موارد افراد با فناوری های نسل قبلی سازگار باشد ، آنها نیازی به پرداخت هزینه هنگفت برای فناوری جدید احساس نمی کنند. به گفته وی ، مفهوم چرخه حیات فناوری (یا چگونگی تناسب محصول یا فناوری جدید در بازار) منجر به کاربردهای جدید می شود که به تدریج نیاز به استفاده از فناوری جدید داشته و در نهایت به هم نزدیک می شوند. اما وی تأکید کرد که ما در ایران هنوز از شیوع 5G فاصله داریم ، عمدتا به دلیل شکاف قابل توجه بین جهش نرخ ارز و عدم تطابق درآمد خانوارها در رابطه با این نرخ.

دوباره قیمت دلار

مبین نت  حسین تهرانی ، مدیرعامل مبین نت با پرچم

مدیرعامل Mobinet در این زمینه توضیح می دهد:

جهش نرخ ارز هزینه سرمایه اپراتورها را افزایش داده است. با این حال ، به دلیل کنترل شدید قیمت ها توسط دولت ، قیمت اینترنت به طور سیستماتیک پایین نگه داشته شده است و شکاف بزرگی بین درآمد و افزایش هزینه ها ایجاد شده است. اپراتور در این فضا نمی تواند پیش نیازهای توسعه و ارتقاء فناوری را در دراز مدت فراهم کند. زیرا تفاوت زیادی بین هزینه فروش خدمات و سرمایه گذاری مورد نیاز برای خرید تجهیزات وجود دارد که نمی تواند جبران کننده یکدیگر باشد. بنابراین مشکل فناوری اطلاعات ، به ویژه تلفن همراه و FWA ، این است که هزینه سرمایه گذاری آنقدر بالا رفته است که بین درآمد اپراتور و هزینه دلار فاصله زیادی وجود دارد. این فقط به معنای درآمدی است که مردم می توانند هزینه مودم را با ارزان ترین قیمت پرداخت کنند. در نتیجه ، این بزرگترین مشکل راه اندازی و استفاده از 5G در ایران است.

Home 5G چه زمانی در دسترس خواهد بود؟

مدیر عامل Mobinet پاسخ می دهد چقدر طول می کشد تا 5G در بین اپراتورها محبوب شود اگر اپراتورها در غیر انتفاعی سرمایه گذاری کرده و مودم های خانگی تولید کنند؟ او به زومیت گفت: “در واقع ، راه ورود به فناوری جدید همان 4G است.” او افزود:

ما آماده انجام این سرمایه گذاری هستیم. در این راستا ، ما به سه شرکت تولیدی اعلام کردیم که خرید تجهیزات را تضمین می کنیم ، از شما پشتیبانی می کنیم ، شبکه ای را برای انجام آزمایشات لازم برای ایجاد اکوسیستم تولید تجهیزات 5G در اختیار شما قرار می دهیم. با این حال ، این تولید 100 نیست و بیشتر اجزای تشکیل دهنده تجهیزات به قیمت دلار بستگی دارد. با این حال ، مشکل اصلی اپراتورها تنظیم تعرفه ها است.

تهرانی: خدمات اینترنتی ثابت هرگز گرانتر از موبایل نیست. تعرفه تلفن همراه باید ابتدا اصلاح شود

مدیر عامل Mobinet اشاره می کند که بدون اصلاح تعرفه ها این چرخه قابل انجام نیست و هیچ اپراتوری نمی تواند در شرایط فعلی پیشرفت کند. وی با اشاره به اینکه هر فناوری دارای چرخه عمر و استهلاک خاصی است ، می گوید که با قوانین جاری ، سرمایه گذاری در این زمینه برای اپراتور مقرون به صرفه نیست. مگر اینکه ما نسبت به اوضاع خوشبین باشیم و تصور کنیم که پیشرفت هایی وجود دارد.

تهرانی می گوید تغییر سیاست ها ابتدا فشار برای ثابت نگه داشتن تعرفه های تلفن همراه را برطرف می کند. زیرا سایر شرکت های فعال در زمینه خدمات اینترنتی کاملاً تحت تأثیر این تعرفه قرار می گیرند. تهرانی تأکید می کند که خدمات اینترنت ثابت هرگز نمی تواند گرانتر از تلفن همراه باشد. در حال حاضر ، علیرغم فشارهای دولت برای پایین نگه داشتن هزینه های تلفن همراه ، تقریباً برای تمام خدمات ارتباطی هزینه ها پایین نگه داشته می شود و روند انتقال فناوری به خوبی پیش نمی رود. تهرانی در مورد اصلاح سیاست در این زمینه می گوید:

یا باید مقررات بخش را به گونه ای اصلاح کنیم که اپراتور بتواند خود تعرفه را تعیین کند ، یا باید از دولت مشوق هایی ارائه دهیم تا تعرفه ها در نهایت به تعرفه های مقرون به صرفه نزدیک شوند. این انگیزه می تواند به صورت پرداخت کمتر سهم درآمد اپراتور به دولت یا به صورت تخفیفی باشد که باعث می شود روند انتقال فناوری از نظر مالی مقرون به صرفه تر باشد.

مسئله فرکانس

“ارائه اینترنت پرسرعت در بسترهای ارتباطی جدید” وعده ای است که در سالهای اخیر بارها از سوی مقامات کشور اعلام شده است ؛ وعده هایی که همیشه به زمان بعدی یا فناوری جدید موکول می شوند و تنها نتیجه این است که افراد بیشتری به اینترنت تلفن همراه روی می آورند. در طول سند بالادستی که وجود دارد و در منطقه تأیید شده است شورای عالی فضای مجازی وارد شد ، ایران باید حداقل 10 درصد از ارتباطات و ارتباطات خود را با فناوری های ارتباطی جدید مانند 5G تا سال 1403 به ارمغان بیاورد.

با توجه به اولویت های مشابه در مدیریت ، مدیرعامل مبینات به زومیت گفت که کشور در نهایت به این سمت حرکت خواهد کرد. اما اگر سیاست درستی اتخاذ شود ، این روند تسریع می شود و در صورت سیاست دیرهنگام ، روند توسعه اینترنت پرسرعت کند می شود. تهرانی در پاسخ به سوال خبرنگار زومیت گفت:

ما پیش بینی می کنیم که فرکانس امسال ثابت شود و ما ، به عنوان اپراتورها ، قرار است امسال سایتهای 5G را افزایش دهیم. در نتیجه ، ما از نظر تکنولوژی و عرضه عقب نیستیم. ما در گروه تلفن همراه اول سایتهای روشن 5G داریم و زیرساخت شبکه آماده است. من فکر نمی کنم تصمیم دولت بیش از 6 ماه طول بکشد زیرا کشور به آن نیاز دارد. بنابراین اگر همه شرایط مهیا باشد ، کمتر از یک سال با ارائه تجاری 5G به عنوان سرویس اینترنت عمومی فاصله داریم. هزینه نهایی این سرویس چقدر خواهد بود و چند نفر می توانند این سرویس را خریداری کنند. طبیعتاً این کار زمان بر است تا مسائل فنی و تأمین زیرساخت.

مقالات مرتبط:

باند فرکانس 3500 مگاهرتز اختصاص داده شده برای توسعه شبکه های 5G هنوز توسط سازمان تنظیم کننده رادیو به حراج گذاشته نشده است. مدیر عامل Mobinet می گوید اگرچه دولت تلاش کرد در این زمینه اقدامی انجام دهد ، اما در نهایت دولت قبلی هیچ تصمیمی در مورد باند طلایی یا فرکانس 3.5 نگرفت و رژیم فرکانس مشخص نشد. وی با تاکید بر اهمیت اختصاص این فرکانس برای توسعه 5G ، می گوید:

Mobinet و ایرانسل در حال حاضر 60 مگابایت پهنای باند دارند که از آنها برای شبکه های فعلی خود استفاده می کنند ، اما توسعه 5G به 100 مگابایت پهنای باند فرکانس نیاز دارد. یعنی حداقل پهنای باندی که اپراتور می تواند برای توسعه FGA 5G استفاده کند. هنوز مشخص نیست که کدام گروه به چه شکل و تحت چه شرایطی و با چه هزینه ای در اختیار اپراتورها قرار می گیرد. البته پیش نویس در این زمینه در دولت قبل نوشته شد که با مخالفت برخی شرکت ها از جمله مبینت مواجه شد و در نهایت به نتیجه ای نرسید.

حسین تهرانی با اشاره به اینکه اپراتورهای تلفن همراه توسط دولت در اولویت هستند و اولین سرمایه گذار Mobinet Mobinet است ، تأکید می کند که فضای توسعه 5G در Mobinet مناسب است. او اشاره می کند که Mobinet هیچ مشکلی برای رقابت با اپراتورهای دیگر ندارد و همچنین در زمینه TD-LTE با سایر بازیکنان به خوبی رقابت می کند.

به غیر از ایرنا و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ، این شرکت مشتریان سازمانی جدیدی را جذب کرده است که بسته به محدوده پوشش آن در شبکه 5G ، از طریق فیبر یا رادیو به آنها خدمات ارائه می دهند.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرdigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channel