راهبرد جدید عربستان و امارات در قبال ایران رونمایی شدارو- خبرگزاری ملی در گزارشی راهبرد جدید کشورهای عربی خلیج فارس در قبال ایران را در بحبوحه خروج نظامی آمریکا از منطقه و ادامه مذاکرات هسته ای در وین فاش کرد و به طور مشخص اشاره کرد که این گروه از کشورها تلاش می کنند از شرکای سنتی فاصله بگیرند. مانند ایالات متحده در امور منطقه، تنش زدایی و تعامل با تهران و علیه ایران توسط بازیگرانی مانند اسرائیل و آمریکا برای هر آینده ای در منطقه، قربانی استرس نباشند.

نشنال می نویسد: «به نظر می رسد کشورهای عرب خلیج فارس دیگر روی شرکای به اصطلاح استراتژیک خود در موضوعات مهمی مانند نوع تعامل با ایران سرمایه گذاری نمی کنند. این کشورها به جای منتظر ماندن و تماشای فرآیندها و تصمیمات قدرت های بزرگ که گاه بدون مشورت و مشورت پیش می رود، به نوعی سعی در حضور فعال در مسائل مهم سیاست خارجی خود دارند.

به گزارش فرارو، در شرایط کنونی روند مذاکرات ایران و قدرت های جهانی در وین به مرحله حساسی رسیده است. علاوه بر این، اعضای شورای همکاری خلیج فارس به رهبری امارات متحده عربی و عربستان سعودی در حال اجرای یک چشم انداز سیاست خارجی هستند که تا حد زیادی عمل گرایانه است (به ویژه در مورد ایران).

در همین راستا سفر هفته گذشته محمد بن سلمان به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و صدور بیانیه مشترک با این کشورها بیانی هدفمند از این راهبرد عمل گرایانه است. در این سفرها، بن سلمان تلاش کرد تا نقشه راه روابط دوجانبه با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و همچنین رویکرد آنها به بحران های منطقه ای در عراق، لبنان، سوریه و یمن را ایجاد کند. در عین حال، سفرهای اخیر مقامات ارشد اماراتی به ترکیه و ایران نشان داده است که واقع گرایی سیاسی به تغییر قابل توجهی در روابط بین کشورهای عرب خلیج فارس و همسایگان غیر عرب آنها منجر شده است. در این میان، اعراب نیز تا حدودی روابط خود را با اسرائیل (بر اساس «توافق ابراهیمی») بهبود بخشیده اند.

انور قرقاش وزیر امور خارجه امارات در جریان اجلاس اخیر امنیتی امارات متحده عربی در واشنگتن بر ضرورت پرهیز از هرگونه خلأ (امنیتی) و ایجاد تنش با دشمنان و قدرت های رقیب تاکید کرد. وی تاکید کرد که در مورد امنیت و ثبات، رشد و شکوفایی اقتصادی نیز باید رعایت شود. البته پیام او در این زمینه واضح بود: امارات رویکرد متفاوتی برای توسعه و پیشرفت در پیش گرفته است. از سوی دیگر، این رویکرد نمودی از نگرش کلیتر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به روابط با کشورهایی مانند آمریکا، چین و هند بود.

انور قرقاش در جریان سخنرانی خود به ماهیت در حال تحول روابط آمریکا با کشورهای عربی خلیج فارس در چهار دهه گذشته اشاره کرد. به عنوان مثال، در سال 1980، واشنگتن دکترین کارتر را پذیرفت که به کشور اجازه می داد از نیروی نظامی برای دفاع از منافع خود در منطقه خلیج فارس استفاده کند. این رویکرد عمدتاً در واکنش به تهاجم شوروی به افغانستان در سال 1979 اتخاذ شد. در آن زمان، جیمی کارتر، رئیس جمهور ایالات متحده، این حمله را تهدیدی جدی برای آزادی حمل و نقل و حمل و نقل نفت به و از خاورمیانه می دانست.

در این راستا، انور قرقاش استدلال کرد که باید از درگیری های عمده ای که شامل ایالات متحده در خاورمیانه می شود، به شدت اجتناب شود. وی به طور مشخص گفت که دخالت آمریکا در بحران هایی مانند بحران عراق به نفع هر دو طرف نیست.

انور قرقاش به طور خاص تاکید کرد که ایالات متحده متحد قوی و استراتژیک امارات متحده عربی باقی خواهد ماند و تاکید کرد که از ایجاد خلأ (امنیتی) در خاورمیانه مانند آنچه در عراق ایجاد شد و توسط داعش استفاده شد، خودداری کرد. واشنگتن یکی از مهم ترین اقدامات و سیاست ها برای تضمین صلح و ثبات در خارج از کشور است.

به گفته انور قرقاش، اکنون وارد عصر مدیریت بحران و حل مناقشه شده ایم که در آن ابتدا برقراری آتش بس و سپس یافتن راه حل های سیاسی و حتی اتخاذ تصمیمات کلان سیاسی در اولویت قرار دارد. در این راستا می توان به نمونه هایی مانند قرارداد ابراهیم، ​​مذاکرات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ترکیه و سفر اخیر مقامات اماراتی به سوریه و ایران اشاره کرد.

از این منظر، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نمی خواهند مذاکرات هسته ای کنونی در وین بر احیای توافق هسته ای شکست خورده ایران (برجام) متمرکز شود. با این حال، او نگران است که تشدید تنش ها بین ایران، اسرائیل و ایالات متحده می تواند عواقب ناگواری برای او از نظر امنیتی به ویژه در زمینه تشدید تنش ها و اقدام نظامی مستقیم داشته باشد. این توضیح می دهد که چرا در واقع کشورهای عرب خلیج فارس می خواهند مراودات خود با ایران را کاهش دهند. همانطور که در جریان کاهش تنش بین ایران و عربستان و یا امارات و ایران و امارات متحده عربی و ترکیه بیان عینی این موضوع را می بینیم. این گام‌های دیپلماتیک نشان می‌دهد که کشورهای عربی خلیج فارس تمایل دارند از تنش‌های فزاینده دور شده و به سمت پیشگیری از بحران‌ها و جایگزینی رویارویی و رویارویی با همکاری حرکت کنند.

با این حال، در مورد مذاکرات هسته ای ایران، آینده تا حد زیادی پیچیده است. در این راستا، یکی از گزینه های ممکن در رابطه با معادله برجام، برقراری مجدد توافق بدون هیچ تغییری، یعنی به همان شکلی که در سال 2015 منعقد شد و شامل توان موشکی و همچنین مسائلی از جمله ضربه است، است. نیز گنجانده شده است. مناطق ایران نگیرید ایرانی ها تاکید کرده اند که برای دستیابی به توافق در چارچوب مذاکرات جاری در وین عجله ای ندارند. تهران همچنین تاکید کرده است که می تواند بدون بدنه هسته ای زنده بماند.

در همین حال، ایرانی‌ها تاکید کرده‌اند که همه تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور باید برداشته شود. بعید است دولت بایدن آن را بپذیرد، اگرچه تمایلی به رد مذاکرات وین ندارد. با این حال، اگر مذاکرات وین با شکست مواجه شود، باید این سوال را مطرح کرد که آیا می تواند به شکاف بین دولت های غربی یا چین و روسیه و غرب منجر شود؟ البته این احتمال وجود دارد و دولت بایدن از آن آگاه است و سعی دارد رایزنی های فشرده با اروپایی ها را حفظ کند تا بتواند از توانایی های خود برای مقابله با سایر بحران ها مانند پتانسیل علیه اوکراین استفاده کند.اقدام نظامی روسیه.

در این شرایط و در شرایطی که غرب آرام آرام در معادله هسته‌ای ایران پیش می‌رود و تهران نیز در تلاش برای ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا در موضوع هسته‌ای خود است، روابط عربی با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس سیاسی شده است. واقع گرایی و تلاش برای تنش زدایی با ایران، همان کشوری که در منطقه است، با حفظ عینی تر ثبات منطقه و جلوگیری از بحران های گسترده تر در آینده.

در این راستا، همکاری و رایزنی همه جانبه کشورهای منطقه و ایران برای جلوگیری از پیامدهای ناگوار ایجاد بحران احتمالی در منطقه از دستور کار جدی اعراب خلیج فارس است و در عین حال نشان می دهد که این کشورها کاملا به شرکای خود اعتماد دارند آنها مانند ایالات متحده در منطقه دور هستند و نمی خواهند طعمه تنش های احتمالی آینده خود در خاورمیانه شوند.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances