تلسکوپ فضایی جیمز وب به تازگی تصاویر باورنکردنی جدیدی از کیهان ارائه کرده است


یکی از آن مشاهدات، مطالعه دقیق اتمسفر یک سیاره غول پیکر گازی در فاصله 1000 سال نوری از زمین به نام WASP-96 b بود. JWST با تماشای فرورفتن نور در هنگام عبور سیاره از مقابل ستاره میزبان خود، توانست جو این جهان را بررسی کند، تکنیکی که برای مطالعه سیارات دیگر در آینده استفاده خواهد کرد.

کنیکول کولون، اخترفیزیکدان در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا و معاون دانشمند پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب برای علم سیارات فراخورشیدی، در رویدادی ناسا گفت: “شما برجستگی ها و تکان هایی می بینید که نشان دهنده وجود بخار آب در جو است.” مشاهدات را آشکار کرد.

دان پولاکو، ستاره شناس دانشگاه وارویک در بریتانیا، می گوید: «اینها احتمالاً سخت ترین مشاهداتی هستند که JWST انجام خواهد داد. انتظار می‌رود که JWST توانایی بی‌نظیری برای جستجوی متان و سایر نشانه‌های بالقوه حیات در اتمسفر سیاراتی مشابه اندازه سیارات ما داشته باشد.

ابزارهای روی JWST این دو نما از سحابی حلقه جنوبی را که تقریباً 2500 سال نوری از ما فاصله دارد، ثبت کردند.

ناسا، ESA، CSA، STSCI

همچنین امروز نمای JWST از یک ستاره در حال مرگ که لایه‌های بیرونی خود را پرتاب می‌کند، به‌عنوان یک سحابی سیاره‌ای معروف به سحابی حلقه جنوبی که حدود ۲۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد، رونمایی شد. نمای بسیار دقیق تر از یک تصویر است توسط تلسکوپ فضایی هابل در سال 1998 گرفته شده است و برای اولین بار دو ستاره شناخته شده در قلب سحابی را نشان می دهد.

تصویر دیگری (در بالای این داستان نشان داده شده است) منظره ای بدیع از پنج کهکشان استفان را نشان می دهد، گروهی متشکل از پنج کهکشان در فاصله حدود 300 میلیون سال نوری از زمین. چهار تا از این کهکشان ها در حال تعامل هستند و گاز و غبار را بین خود انتقال می دهند. دیدگاه JWST از کهکشان‌ها در نور فروسرخ، بی‌سابقه نشان می‌دهد که چگونه این فعل و انفعالات باعث شکل‌گیری ستارگان درون کهکشان‌ها می‌شوند. قدرت اپتیک JWST به حدی است که ستارگان منفرد را می توان حتی در داخل کهکشان ها دید. مارک مک کاگرین، مشاور ارشد علم و اکتشاف در آژانس فضایی اروپا گفت: «این قابل توجه است. ما آماده هستیم که این تلسکوپ را به 11 تبدیل کنیم.

منطقه ستاره ساز در سحابی کارینا
لبه یک منطقه ستاره‌زایی در سحابی کارینا که توسط JWST گرفته شده است.

ناسا، ESA، CSA، STSCI

تصویر نهایی ارائه شده، نگاهی تازه به سحابی کارینا بود، منطقه ای از تشکیل ستاره های فعال در فاصله نزدیک به 8000 سال نوری از زمین. به گفته امبر استراون، اخترفیزیکدان ناسا گودارد و معاون دانشمند پروژه در ناسا، منظره باشکوهی که توسط JWST پرده برداری شده است، صدها ستاره جدید را نشان می دهد که قبلاً دیده نشده اند، و حتی ساختارهایی در غبار و گاز سحابی که هنوز نمی توان آنها را توضیح داد. JWST.

استراون می‌گوید به لطف JWST، «ما می‌توانیم جزئیات بسیار بیشتری را ببینیم». “این واقعاً نشان می دهد که اینجا چه خبر است.”

اولین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب
این تصویر “میدان عمیق” JWST که با کهکشان ها تکرار شده است، روز دوشنبه توسط پرزیدنت بایدن رونمایی شد.

ناسا، ESA، CSA و STSCI

این تصاویر فقط لقمه ای وسوسه انگیز از آنچه قرار است از JWST بیاید است. این تلسکوپ اکنون اولین سال مشاهدات علمی برنامه ریزی شده خود را آغاز کرده است. مناظر بی‌شماری خیره‌کننده و مقادیر فراوانی از داده‌های باارزش قرار است در راه ما قرار گیرند.

پرزیدنت بایدن دیروز گفت: «این پنجره جدیدی به تاریخ جهان ماست. “ما در حال مشاهده اولین نوری هستیم که از آن پنجره می تابد.”
تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم