بایدن با رهبران خاورمیانه دیدار می کند تا استراتژی آمریکا را برای منطقه ترسیم کندرئیس جمهور بایدن روز جمعه وارد فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در جده عربستان سعودی شد.

ایوان ووچی/AP


مخفی کردن عنوان

تغییر عنوان

ایوان ووچی/AP


رئیس جمهور بایدن روز جمعه وارد فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز در جده عربستان سعودی شد.

ایوان ووچی/AP

جده، عربستان سعودی – رئیس جمهور جو بایدن روز شنبه در پایان آخرین مرحله از سفر چهار روزه خود با هدف تقویت موقعیت ایالات متحده و متحد کردن منطقه در برابر ایران، استراتژی خود را برای خاورمیانه بیان خواهد کرد.

در شهر بندری جده در دریای سرخ، بایدن با سران کشورهای 6 کشور عربی خلیج فارس به اضافه مصر، اردن و عراق برای نشست منطقه ای دیدار خواهد کرد. ساعاتی قبل از نشست شورای همکاری خلیج فارس، کاخ سفید تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرد که نشان می‌دهد مقامات روسی دو بار در هفته‌های اخیر برای نمایش پهپادهای با قابلیت حمل سلاح به ایران سفر کرده‌اند که به دنبال خرید آن برای استفاده در جنگ جاری خود در اوکراین است.

هیچ یک از کشورهایی که در این اجلاس حضور داشتند، برای تحریم روسیه که یک اولویت سیاست خارجی کلیدی برای دولت بایدن است، با آمریکا حرکت نکرده اند. در هر صورت، امارات متحده عربی به نوعی بهشت ​​مالی برای میلیاردرهای روسی و قایق های تفریحی چند میلیون دلاری آنها تبدیل شده است. مصر به روی گردشگران روسی باز است.

انتشار تصاویر ماهواره ای – که نشان می دهد مقامات روسی در 8 ژوئن و 15 ژوئیه از فرودگاه کاشان بازدید کردند تا از پهپادها دیدن کنند – می تواند به دولت کمک کند تا ارتباط جنگ را با نگرانی های خود بسیاری از کشورهای عربی در مورد جاه طلبی های هسته ای ایران و سایر نگرانی ها مرتبط کند. فعالیت بد در منطقه

یکی از مقامات ارشد دولت بایدن که پیش از اجلاس به خبرنگاران توضیح داد، گفت که تلاش‌های مسکو برای دستیابی به هواپیماهای بدون سرنشین از تهران نشان می‌دهد که روسیه «به‌طور مؤثری روی ایران شرط می‌بندد».

این گردهمایی رهبران یک روز پس از آن برگزار می‌شود که او از گام‌هایی در جهت عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی حمایت کرد و پس از اینکه یک بار قول داد که پادشاهی را به دلیل نقض حقوق بشر خود تبدیل به یک «محرم» کند، به دنبال بازسازی همکاری با پادشاه و ولیعهد سعودی بود.

کاخ سفید گفت زمانی که او با شورای همکاری خلیج فارس و متحدان عرب آن صحبت می کند، بایدن کامل ترین دیدگاه خود را برای منطقه و نحوه همکاری ایالات متحده با آن ارائه خواهد کرد. به گفته این مقام دولت، دولت بایدن همچنین قرار است در اجلاس یک میلیارد دلار کمک به امنیت غذایی برای خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کند.

اولین سفر او به خاورمیانه 11 ماه پس از خروج پر هرج و مرج ایالات متحده از افغانستان انجام می شود، و در حالی که بایدن قصد دارد ایالات متحده را از جنگ های ویرانگر خاورمیانه و درگیری های جاری از لیبی تا سوریه در اولویت قرار دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن در پیش نمایش این سخنرانی به خبرنگاران گفت: «این یک استراتژی مناسب برای سال 2022 است، برخلاف دو دهه جنگ های زمینی بزرگی که ایالات متحده در طول دهه 2000 در این منطقه انجام داد.

انتظار می رفت که قیمت انرژی – که از زمان حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته بود – در دستور کار قرار گیرد. اما دستیاران بایدن انتظارات را کاهش دادند که او با توافقی برای تولیدکنندگان منطقه برای افزایش فوری عرضه کنار می‌رود.

بایدن اواخر روز جمعه به خبرنگاران گفت: «من گمان می‌کنم که تا چند هفته دیگر چنین چیزی را نخواهید دید.

در این اجلاس، بایدن در مورد ثبات و امنیت منطقه، و همچنین نگرانی در مورد امنیت غذایی، تغییرات آب و هوا و تهدید مستمر تروریسم، سخنانی را بشنود.

در مجموع، در مورد سیاست خارجی، 9 رئیس دولت خاورمیانه در مورد آن توافق کمی وجود دارد. به عنوان مثال، عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی در تلاش هستند تا ایران را بر روی محدوده منطقه ای و نیروهای نیابتی خود منزوی کرده و تحت فشار قرار دهند. از سوی دیگر، عمان و قطر روابط دیپلماتیک مستحکمی با ایران دارند و به عنوان میانجی برای مذاکرات واشنگتن و تهران عمل کرده اند.

قطر اخیرا میزبان مذاکرات بین مقامات آمریکایی و ایرانی بود که آنها تلاش می کنند توافق هسته ای ایران را احیا کنند. ایران نه تنها یک میدان گازی بزرگ زیر آب با قطر در خلیج فارس دارد، بلکه زمانی که عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر روابط خود را قطع کردند و تحریمی چند ساله علیه قطر را اعمال کردند که مدت کوتاهی قبل از بایدن پایان یافت، به کمک قطر شتاب گرفت. دفتر.

اقدامات بایدن برخی از رهبران را ناامید کرده است. در حالی که ایالات متحده نقش مهمی در تشویق یک آتش‌بس چند ماهه در یمن ایفا کرده است، تصمیم بایدن برای لغو اقدام دوران ترامپ که حوثی‌های شورشی یمن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود، خشم رهبری امارات و عربستان را برانگیخته است.

روز جمعه، بایدن هنگام ورود به کاخ سلطنتی در جده، ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، رهبر واقعی پادشاهی را مشت کرد. اما او این تصور را رد کرد که نقض حقوق بشر پادشاهی را نادیده می گیرد، زیرا او تلاش می کند روابط دیپلماتیک پرتنش را از سر بگیرد.

بایدن گفت: «به صراحت گفتم، سکوت یک رئیس‌جمهور آمریکا در مورد موضوع حقوق بشر، با اینکه ما چه کسی هستم و من چه هستم، سازگار نیست.» من همیشه از ارزش‌هایمان دفاع خواهم کرد.»

اطلاعات آمریکا معتقد است که ولیعهد احتمالا چهار سال پیش قتل جمال خاشقجی، نویسنده آمریکایی را تایید کرده است. بایدن گفت که شاهزاده محمد مدعی است که “شخصاً مسئول” این مرگ نیست. رئیس جمهور گفت: “من نشان دادم که فکر می کنم او بود.”

در مورد نگرانی های ایالات متحده در مورد گسترش دامنه چین، به نظر می رسد چین مایل به ارائه فناوری های موشکی و هسته ای به عربستان سعودی است که ایالات متحده در انجام آن بسیار مردد است. چین همچنین بزرگترین خریدار نفت عربستان سعودی است.

برای عراق که عمیق‌ترین و قوی‌ترین پیوندها را با ایران در میان تمام کشورهای عربی دارد، حضورش در این نشست نشان‌دهنده تلاش‌های عربستان – با حمایت ایالات متحده – برای نزدیک‌تر کردن عراق به مواضع عربی و به اصطلاح گروه عربی است. عراق از زمان روی کار آمدن بایدن میزبان حدود پنج دور گفتگوی مستقیم بین مقامات سعودی و ایران بوده است، اگرچه این مذاکرات نتایج کمی داشته است.

پیش از این اجلاس، مصطفی الخادمی، نخست وزیر عراق، که در ماه نوامبر از سوءقصد با هواپیماهای بدون سرنشین مسلح جان سالم به در برد، در فارین پالیسی نوشت که عراق با مشکلات زیادی مواجه است، اما «برای حل مشکلات عراق با راه حل های عراقی تلاش می کند».

او نوشت: زمانی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده این هفته به خاورمیانه بیاید، به منطقه ای خواهد رسید که با چالش های متعدد، از تروریسم گرفته تا ناامنی غذایی و تغییرات آب و هوایی مواجه است. اما خاورمیانه همچنین منطقه‌ای است که تحت رهبری گروهی از رهبران که تغییرات مثبت را دنبال می‌کنند، به طور فزاینده‌ای با این چالش‌ها مواجه است.»

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکورکانادابهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency channeldigital currency tutorial