بارش شهابی جوزا مهمترین رویداد نجومی سال 1400 | مبتذل


بارش شهابی جمینی یکی از درخشان ترین بارش های سالانه است که هر ساله تعداد زیادی از علاقه مندان را به تماشای آن دعوت می کند. بارانی که از اواسط آذر آغاز شد و تا پایان این ماه ادامه داشت و به نظر من مهمترین و جذاب ترین رویداد نجومی سال 1400 در مرزهای ایران است.

در ادامه راهنمای عملی رصد این بارش شهابی است به گونه ای که همه علاقه مندان بدون نیاز به دانش نجومی می توانند برای بازدید از آن و دیدن ده ها شهاب دوقلو در یک شب هیجان انگیز از دور و نزدیک برنامه ریزی کنند. . آسمان شب. مرور کردن.

بهترین شب ها برای دیدن بارش شهابی جمینی کدام است؟

بارش شهابی رویدادهایی هستند که هر سال برای مدت معینی فعال هستند و در یک یا دو شب به اوج خود می رسند. بارش شهابی جوزا به عنوان یکی از درخشان ترین بارش های سالانه از اواسط آذر تا پایان آذرماه فعال است و امسال از شامگاه 22 آذر تا بامداد 23 آذر به اوج خود می رسد. اگر مشتاقانه منتظر دیدن هر چه بیشتر این پدیده هستید، بد نیست هر دو شب ۲۲ و ۲۳ آذر را زیر آسمان شب بگذرانید تا بتوانید تعداد زیادی شهاب را مشاهده کنید.

البته لازم به ذکر است که امسال در شب های اوج این بارندگی، ماه با فاز تخمینی بالای 70 درصد در آسمان است که رصد شهاب ها را دشوار کرده است. در این راستا توصیه من این است که از عصر پنجشنبه تا صبح جمعه 16 و 16 آذرماه به دنبال شهاب های دوقلو باشید و اگر باز هم فرصت دارید برای شب های 10 و 11 آذر برنامه ریزی کنید.

برای دیدن بارش شهابی جوزا به چه چیزهایی نیاز داریم؟

رصد وقایع آسمانی اغلب به ابزارهایی مانند دوربین دوچشمی و دوربین دوچشمی نیاز دارد. اما بارش شهابی اینطور نیست و تنها وسیله دیدن آنها چشمانی تیزبین است که از شب تا سحر در زیر آسمان خوابیده و منتظر درخشش شهاب ها هستند. بنابراین اگر می خواهید بارش شهابی را ببینید. لباس گرم، مقداری تنقلات (مخصوصاً غذاهای شیرین)، نوشیدنی های گرم برای شب های سرد و حصیر یا صندلی همراه داشته باشید.

برای دیدن بارش شهابی جوزا کجا برویم؟

برای مشاهده این پدیده مکانی را انتخاب کنید که دارای دو شرط مهم باشد: اول اینکه دور از آلودگی نوری و نور مزاحم باشد. روستاهای دورافتاده و مناطق کویری در کویر مرکزی ایران که هیچ شهر یا روستایی با تعداد تیر برق زیاد وجود ندارد بهترین گزینه هستند. با مراجعه به سایت lightpollutionmap.info می توانید وضعیت کامل آلودگی نوری در نقاط مختلف جهان را مشاهده کنید.

شرط دوم که شاید مهمتر از شرط اول باشد این است که پس از انتخاب یک یا چند مکان برای رصد، شرایط آب و هوایی را با کمک کاربردهای هواشناسی بررسی کنید. اگر مکان شما ابری است، رصد بارش شهابی به پایان رسیده است و تنها چیزی که از شب تا صبح به دست می آورید ابر است. در این حساب بهتر است چندین مکان را انتخاب کنید و در شب های نزدیک به سفر، وضعیت آب و هوای آن ها را بررسی کنید و مکانی را انتخاب کنید که احتمال آسمان صاف بیشتر است.

بارش شهابی دوقلو چگونه اتفاق می افتد؟

بیشتر بارش‌های شهابی زمانی اتفاق می‌افتند که زمین، در مدار خود به دور خورشید، از مکان‌هایی در فضا عبور می‌کند که ذرات باقی مانده از یک دنباله‌دار در آن انباشته شده‌اند. این ذرات توسط گرانش زمین به دام می افتند و به زمین می افتند و در اصطکاک با جو می سوزند و نوری را تولید می کنند که ما آن را شهاب سنگ می نامیم. توجه داشته باشید که این ذرات شهاب سنگ نامیده می شوند و اغلب ریز هستند، مانند سوزن. اگر این ذرات کمی بزرگتر باشند، شهاب های درخشان تری تولید می کنند که گاهی از زهره درخشان تر می شوند. به این گونه شهاب ها آذرگوی می گویند. اگر خوش شانس باشید، حتی ممکن است آذرگوی را ببینید که حتی از ماه کامل روشن تر است!

منشا بارش شهابی جمینی یک دنباله دار نیست. این بار با ذرات باقیمانده از سیارکی به نام Phaeton 3200 مواجه می شویم که با جو زمین تعامل می کنند و منظره ای خیره کننده از شهاب ها ایجاد می کنند. شهاب جوزا کندتر از بسیاری از بارش ها است و مناظر زیباتری را به نمایش می گذارد.

بارش شهابی یا بارش شهابی؟

صادقانه بگویم، ما چیزی به نام بارش شهابی نداریم و همه آنچه در آنجا وجود دارد، بارش شهابی است. شهاب ها ذراتی هستند که پس از سوختن شهاب ها و تبدیل شدن به شهاب سنگ در جو زمین می توانند به زمین بیفتند. برای دیدن شهاب سنگ ها باید از موزه های شهاب سنگ یا مراکز علمی عمومی که این صخره ها را در معرض دید عموم قرار داده اند دیدن کنید.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances