آیا این خلاف شایسته سالاری نیست؟


حسن فیضی، پژوهشگر و کارشناس وزارت کشور*; در خبری دیروز مجمع نمایندگان چند استان با رئیس مجلس شورای اسلامی به نقل از نایب رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند: در این وزارتخانه نمی توان از کشور استفاده کرد. نظر رئیس جمهور بر این است که استخدام در هر نهاد، ارگان، سازمان، حاکمیت یا وزارت کشور باید بر اساس معیارهای صلاحیت و گزینش باشد، لذا مقرر شد پس از رئیس دفتر رئیس جمهور این بخشنامه لغو شود. .»؟ ،

در شرایطی که کشور در عرصه های مختلف با مشکلات فراوانی روبه رو است و در نتیجه مردم دچار مشکل شده اند. نگرانی (ماده 54 قانون مدیریت خدمات کشوری) نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم جمهور از بکارگیری نیروهای غیر تشکیلاتی وزارت کشور جای تعجب دارد. برای مردم، فعالان و کارشناسان.

در کنار این موضوع، در مورد نحوه توزیع قوا نیز در این جلسه مطرح شده است.

تفکیک قوا اصطلاحی است که توسط سیاستمدار فرانسوی شارل دو مونتسکیو (1755-1689) ابداع شد و بعداً توسط ژان ژاک روسو (1778-1712) توسعه یافت. الگویی برای نظام حکمرانی است که مفاهیم اساسی مانند تفکیک قوای مقننه، مجریه و قضاییه را می پذیرد و اساس حکمرانی در کشورهای توسعه یافته را تشکیل می دهد.

بر اساس این مدل بین المللی، دولت به شاخه های مستقلی تقسیم می شود که نیروهای آن دارای حوزه مسئولیت و اختیارات مشخص و مستقلی هستند. با این حال، هر قوه قادر است از قدرت قانونی خود برای اعمال محدودیت بر قوای دیگر استفاده کند. به این موانع «نظارت و موازنه یا موازنه قوا» می گویند تا از انحصار و انباشت قدرت در یک قوه جلوگیری شود.

بر این اساس، اصل 57 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از فساد و استبداد، تفکیک قوا را در قانون پیش بینی کرده است. متأسفانه در سال‌های اخیر این اصل مغفول مانده و شاهد تداخل یک نیرو با نیروی دیگر هستیم.

چهل و سه سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، تعرض جایز است.

می خواهم یادآوری کنم که این سیستم برای پیشرفت این افراد برای کسب درجه ای از تخصص و تخصص نتیجه داده است. راه درست این است که پس از 43 سال آزمون و خطا، همه چیز را در جای خود قرار دهیم. اینکه فردی با وزارتخانه خاص «مدیریت سیاست داخلی» رابطه استخدامی نداشته باشد و در رشته مربوطه تحصیل نکرده باشد و تجربه مؤثری در این زمینه نداشته باشد و موقعیت های صلاحیتی تعریف شده را نداشته باشد، باید در باید مسؤول ترین موقعیت سیاسی کشور را داشته باشد. خلاف منطق، منطق و قانون است.

آیا این خلاف شایسته سالاری نیست؟!

سرمایه اصلی هر سازمان، نیروی انسانی آن سازمان است. نیروی انسانی مهمترین منبع هر سازمانی است. تجربه و علم امروز به ما می گوید که اگر در بخش سازمانی امکانات، تجهیزات و منابع فیزیکی نداشته باشیم، آن امکانات را با نیروی انسانی ماهر و با انگیزه و متخصص به دست خواهیم آورد، اما اگر نیروی انسانی مجرب و مجرب نداشته باشیم، امکانات تجهیزات موجود را نیز از دست می دهیم. برای کمک به نابودی یک کشور، کافی است چیزهای بزرگ را به مردم کوچک و چیزهای کوچک را به مردم بزرگ بسپاریم. شخصی که برای توسعه آن در سازمان دیگری هزینه می کند و آن را به سازمانی غیر از آن سازمان منتقل می کند، هم ناکارآمدی خود را مشخص کرده و هم انگیزه نیروهای ویژه نهادهای مورد نظر را تضعیف می کند.

رئیس جمهور محترم و نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی؟! تاکنون بسیاری از انتصابات در دولت سیزدهم بر اساس شایستگی انجام نشده است. تعهد یا تخصص؟ گفت تعهد، گفت چرا؟، گفت: «کسی که تعهد دارد و تخصص ندارد، این مسئولیت را بر عهده نمی گیرد.» نگذارید سرمایه اجتماعی کشور مخدوش شود.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرdigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channel